خشم چیست؟

همه ما می دانیم احساس عصبانیت چگونه است. این یک احساس طبیعی انسانی است که وقتی احساس آسیب ، بی عدالتی ، ترس و سرخوردگی می کنیم فراخوانی می شود. به راحتی می توانیم بگوییم که وقتی از واکنش جسمی قدرتمند در بدن عصبانی هستیم ، مانند هجوم آدرنالین ، افزایش فشار خون ، ضربان قلب و تنفس سریع که اغلب ما را تسخیر می کند.  خشم به خودی خود مشکل ساز نیست و درکنار سایر هیجان ها به عنوان یک هیجان دارای کارکرد محسوب می شود، اما نکته مهم نحوه پاسخ دهی ما به این هیجان است.

علائم و نشانه های خشم خارج از کنترل

احساس خشم در بسیاری از ما هنگام مورد بی احترامی قائل شدن، ضایع شدن حقوق ، نیازهای فیزیولوژیک ( احساس گرسنگی)و سایر موارد بروز میکند

اگر در مدیریت خشم و واکنش پذیری مشکلی داشته باشیم ، می تواند در بسیاری از زمینه های زندگی و در روابط نزدیک ما مخرب شود و  رفاه ما تأثیر بگذارد. برخی از نشانه های مهم این که وقت آن است که مشاوره برای مدیریت خشم را در نظر بگیریم عبارتند از:

 • احساس می کنید دائماً باید احساس عصبانیت خود را “نگه دارید” یا آنها را سرکوب کنید.
 • مشاجره مکرر با خانواده ، دوستان ، همکاران یا آشنایان خود.
 • مشکل با قانون یا بی توجهی بی پروا به قوانین.
 • خشونت جسمی ، مانند ضربه زدن ، فریاد بلند ، ضربه زدن به در و …
 • تهدیدهای خشونت علیه مردم یا اموال.
 • رفتاری خارج از کنترل ، مانند شکستن وسایل یا رانندگی بی پروا.

جلسات مشاوره مدیریت خشم

شما حق دارید خشمگین شوید و اصلا این خشم تبدیل به منبعی می شود تا حق خود را به دست آورید اما روش مناسب آن پرخاشگری نیست، بلکه روش هایی همانند جراتمندی، حل تعارض، حل مسئله و … است.

مشاوره جهت کنترل خشم می تواند به شما در یادگیری پاسخ های جدید و مفیدتر در برابر خشم کمک کند و به شما امکان می دهد تا کنترل زندگی و روابط خود را دوباره بدست آورید. یک مشاور به شما می آموزد که چگونه علائم اولیه عصبانیت را تشخیص دهید و به شما نشان می دهد که چگونه هنگام خشم واکنش بهتری از خود نشان دهید که با موقعیت های منفی به روش مثبت تری کنار بیایید.

دوره های کنترل خشم به این معنا نیست که شما احساس طبیعی خشم خود را سرکوب کنید ، بلکه به شما نشان می دهد چگونه عصبانیت را به روشی سالم و سازنده ابراز کنید. به خوبی مدیریت خشم یک رفتار آموخته شده است که نیاز به تمرین و پشتکار دارد. بسیاری از شرایط و افرادی که عصبانیت ما را برمی انگیزند ، ما نمی توانیم تغییر کنیم ، با این حال ، شما می توانید یاد بگیرید که چگونه واکنش های خود را نسبت به آنها بهتر مدیریت کنید. جلسات کنترل خشم (روان درمانی) را می توان به صورت جداگانه ، با زوجین یا خانواده انجام داد.

در زیر چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما در کنترل خشم کمک کند:

 • خودآگاه باشید

مهم است که شما یاد بگیرید چه موقعیت هایی باعث عصبانی شدن شما می شود. لحظه ای وقت بگذارید و به بدن خود گوش دهید. با واکنشهای طبیعی خود هماهنگ شوید. آیا شما الگویی را مشاهده می کنید؟ آیا محرک های خاصی دارید؟ آیا می توانید خشم را از کجا شروع کنید؟ آیا عصبانیت راهی برای کنار آمدن با احساساتی مانند خجالت ، صدمه یا شرم است؟ با کسی که به او اعتماد دارید یا یک متخصص کنترل خشم که می تواند به شما کمک کند افکار خود را برای کنار آمدن بهتر با مشکلات زندگی جمع کنید ، صحبت کنید. اگر نمی دانید چرا عصبانی هستید ، چه چیزی شما را تحریک می کند ، یا اگر متوجه شدید دیگران را به خاطر احساسات خود مقصر می دانید ، یادگیری نحوه کنار آمدن بهتر هنگام شروع خشم بسیار دشوار است.

 • کاهش سرعت

توجه داشته باشید که چه زمانی عصبانی شوید: آیا گره ای در شکم خود ایجاد می کنید ، سردرد ، شانه های متشنج دارید؟ کاهش سرعت و اجرای روش هایی برای آرامش مانند تنفس عمیق و تصاویر آرام می تواند به کاهش برخی از علائم جسمی خشم کمک کند. هنگامی که احساس ناراحتی نمی کنید ، تمرین کاهش سرعت مفید است. مدیتیشن یکی از راه های یادگیری کاهش سرعت و آرامش ذهن است.

 • روش تفکر خود را تغییر دهید

وقتی از موضوعی ناراحت شدید ، لحظه ای وقت بگذارید تا با طرز تفکر خود چک کنید. از خود بپرسید ، “آیا ناراحت شدن می خواهد چیزی را برطرف کند؟” یا “آیا این ارزش از بین بردن روز من را دارد؟” با نگاهی منطقی تر و عینی تر به وضعیت نگاه کنید.

 • کاوش عمیق تر

گاهی اوقات عصبانیت و ناامیدی ما به دلیل چیزی در گذشته یا موقعیتی ایجاد می شود که در حال حاضر در زندگی ما اشتباه می رود. اگر متوجه شدید که از این چیزهای کوچک عصبانی هستید ، کمی عمیق شوید. از خود بپرسید “در زندگی من چه اشتباهی رخ داده است که من آنقدر عصبانی هستم ، و برای تغییر شرایط باید چه کار کنم؟” “آیا اتفاقی در گذشته من افتاده است که احساس فعلی من را تحریک کند؟” با کاوش بیشتر در احساسات عصبانیت خود ، می توانید از آنها به عنوان نشانه ای استفاده کنید که باید روی چیزی کار کنید که شما را آزار می دهد و می تواند انگیزه ای برای تغییر مثبت باشد. با این حال ، شناخت موقعیت هایی که نمی توانید کنترل کنید یا تغییر دهید مهم است. در آن شرایط ، ممکن است لازم باشد که روی تغییر دیدگاه خود در مورد وضعیت کار کنید.

 • آن را شوخ طبع کنید

با بینش مناسب در مورد ناامیدی های روزمره زندگی ، گاهی اوقات می توانیم از دیوانگی همه آن بخندیم. هنگامی که برای پرداختن به یک وضعیت ناامید کننده استفاده می شود ، شوخ طبعی می تواند به شما کمک کند تا دیدگاه متعادل تری داشته باشید. با این حال ، نباید از شوخ طبعی برای پوشاندن عصبانیت ، یا روشی برای کنایه بیش از حد کنایه آمیز استفاده شود ، زیرا در این صورت به بیان ناسالم دیگر خشم تبدیل می شود.

 • تغییر ایجاد کنید

در حالی که نمی توانید بیشتر اتفاقاتی را که در زندگی رخ می دهد کنترل کنید ، می توانید برای جلوگیری از استرس های غیرضروری اقداماتی انجام دهید. به برنامه روزانه خود نگاه کنید و فعالیت ها ، زمان های روز ، افراد ، مکان ها یا موقعیت هایی را که منبع ناامیدی و عصبانیت هستند شناسایی کنید. سپس برخی تغییرات را اعمال کنید. یک مسیر جایگزین برای کار پیدا کنید. در اتاق بی نظم کودک خود را ببندید. زمانی را تنظیم کنید که خیلی خسته و گرسنه نیستید تا در مورد مسائل مهم با همسرتان صحبت کنید. و مهمتر از همه ، اطمینان حاصل کنید که روزانه کمی وقت برای خودتان دارید.

نام نویسنده : khalili_admin

با ما در ارتباط باشید

جهت درخواست مشاوره، نام و شماره تماس خود را برای ما ارسال نمایید.

پیام با موفقیت ارسال شد.
به علت بروز خطا، لطفا دوباره تکرار نمایید.

با تشکر