خیلی از ما هر روز با انسان هایی در زندگی خود مواجه میشویم که نیاز به درک شدن و احساس هم دردی دارند. حالا چه موقع ما اجازه به نصیحت کردن و نظر دادن راجب رفتارها و مشکلات فرد متقابل داریم؟

  • اولأ، تا زمانیکه فرد از شما نظری نپرسیده خواهشا اظهار نظر و نصیحت نکنید.

همه ی ما در بعضی اوقات بیشتز از شنیدن پند و اندرز، به درک شدن و حس هم دردی نیازمندیم. به عنوان مثال: خواهشا فوری شروع به نظر دادن راجب کسی که در زندگی علاقه ای به ازدواج کردن و یا صاحب فرزند شدن نداره نکنیدو راجب فواید زندگی مشترک و شادی که بچه وارد محیط خانواده توضیحی ندید. چون همه ی ما مشکلات و عقاید خاص خودمان را داریم و بعضی وقت ها بیشتر بجای نظر شنیدن نیاز به یک گوش شنوا و زبان لال داریم.

  • دومأ، تا زمانیکه درمورد بحثی تجربه ای ندارید اظهار نظر نکنید.

همه ی ما قابلیت تجربه ی زندگی یکدیگر را نداریم، اما قابلیت درک طرف متقابل داریم. به عنوان مثال: نحوه ی برخورد ما با مشکلاتمان با فردی که در خانواده ای معتاد بزرگ شده کاملأ متفاوته پس زمانیکه فرد با شما درد و دل میکنه خواهشا به جای نصیحت دادن سعی به درک فرد کنید و حرف هایش را گوش دهید. اگر هم قصد ابراز نظر دارید میتوانید از جملاتی مانند جملات زیراستفاده کنید

  1. من همچنین تجربه ای تا حالا نداشتم، ولی من اگر جای تو بودم ……انجام میدادم / رفتار میکردم.
  2. من فکر میکنم اگر من بودم …. .

طبق گفته مارشال:« مردم معمولاً در مقابل موعظه و پند گیری مقاومت می کنند. چنانچه من تجربه همسانی با موقعیت آنها داشته باشم می گویم:« من در این موقعیعت بودم و این کاری است که انجام دادم. این سبب می شود بیش تر پذیرا باشند».

بطور خلاصه بجای سعی بر اظهار نظر راجب فرد متقابل از خودتان و رفتاری که اگر جای او بودید خود انجام میدادید مثال هایی بزنید و سعی بر درک و فهمیدن طرف مقابل کنید.

  • بجای تخریب شخصیت، راجب رفتارهای فرد را نظر دهید.

مثلا: اگر دوستتان زیادی اهل کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی است، خواهشا بجای آنکه محیطی که فرد در آن بزرگ شده را مورد پرس و جو قرار دهید تنها یک هشدار راجب مضرات و آسیب های مصرف بیش از اندازه دخانیات به فرد دهید.

  • با آرامش نظر خود را بیان کنید.

بجای لحن تند و تهاجمی میتوانید از نظر خود را با آرامش و کلمات صمیمانه بیان کنید. استفاده از کلمات صمیمانه رفتار بسیار مثبتی در روند همدلی و درک فرد متقابل با خود به همراه دارد.

نام نویسنده : khalili_admin

با ما در ارتباط باشید

جهت درخواست مشاوره، نام و شماره تماس خود را برای ما ارسال نمایید.

پیام با موفقیت ارسال شد.
به علت بروز خطا، لطفا دوباره تکرار نمایید.

با تشکر