ضمیر ناخودآگاه…

 

« همه ما در درونمان راهنمایی بهتر از هر آدم دیگری داریم؛ اگر تنها به آن توجه کنیم»

در جامعه انسانی، هر‌شخصی برای بر‌خورداری از یک زندگی انسانی سالم و دلپذیر و ایفای نقش انسانی خود، به شناخت نیاز دارد. دراین‌جامعه دست‌کم باید از سه شناخت‌اساسی، یعنی شناخت‌خود‌(‌خود‌شناسی)، شناخت‌دیگران و آگاهی از روابط خود با دیگران برخوردار بود. تردیدی نیست که در شناخت‌خود نمی‌توان به آنچه ظاهر و عیان است اکتفا ‌کرد و با نگاه کردن در آئینه، خود را شناخت. ذهن انسان یک راز است و انسان در مراحل‌رشد و تکامل، صفات و رفتارهایی را از خود بروز می دهدکه به‌وسیله تجربه‌های او در محیط ‌اجتماعی شکل‌می‌گیرند. زیگموند فروید اعتقاد داشت که عوامل ناخودآگاه نقش اساسی در رفتارهای انسان دارد و ازاین‌رو رشد و تکامل انسان که بیشتر در کودکی پایه‌گذاری می‌شود،تحت تاثیر ضمیر ناخودآگاه قرار میگیرد. .

در نظریه روانکاوی شخصیت فروید از ضمیر ناخودآگاه یا ضمیر ناهشیار به عنوان مخزن احساسات، افکار، اسرار و خاطراتی که خارج از اطلاعات آگاهانه ماست یاد شده است. ضمیرناخودآگاه، همه تجارب زندگی شما، خاطرات، باورها، مهارتها و چیزهایی که دیده اید را در بر دارد. همچنین کنترل بسیاری از عملکردهای ناخودآگاه بدن شما مانند تنفس، ضربان قلب، هضم، کنترل دما و غیره که از محدوده آگاهی شما خارج است نیز به ضمیرناخودآگاه شما باز میگردد؛ به عنوان مثال، تا همین اکنون درحال تنفس کردن به شکل ناخودآگاه بودید.

 

 

 

  • تکنیک های تسلط بر ضمیر ناخودآگاه خود و استفاده از قدرت آن
  1. تکرار جملات تاکیدی : جملاتی مخالف با باورهای محدودکننده قدیمی و برداشت های فرد، مثلا تکرار جمله این دنیا پر از برکت و فراوانی هاست. شما حتی می توانید با فرمان به ضمیر ناخودآگاه از جملات تاکیدی استفاده کنید. تعداد دفعات تکرار شما بسیار اهمیت دارد و بهتر آن است که در طول روز صدها بار تکرار شود. در واقع با این کار شما فرمان به ضمير ناخوداگاه تان می دهید تا در جهت جذب انرژی های مثبت قدم بردارد.
  2. تجسم سازی: یکی دیگر از روش هایی برای تربیت ضمیر ناخودآگاه است. حداقل روزی یک مرتبه در مکانی آرام و ساکت بنشینید طوری که سر، گردن و ستون فقرات به طور عمود و در یک راستا قرار بگیرن، چشمانتان را ببندید و با دم و بازدم ذهن و عضلات بدنتان را رها کنید. آن گاه هر آن چه دوست دارید را همراه با جزئیات کامل تجسم کنید. حواس 5 گانه خود را در این تکنیک به کار گیرید. یعنی آن که آن قدر عمیقاً تجسم سازی کنید که بتوانید صدا، حس و بقیه جزئیات و ویژگی ها را با تمام وجود احساس کنید. با تمرین و تکرار این کار تسلط بر ضمیر ناخودآگاه را به دست خواهید آورد. وانمود کنید که به شخص مورد نظرتان تبدیل شدید. این یعنی آن که به گونه ای رفتار کنید انگار در همین لحظه در موقعیت و شرایط دلخواه خود در زندگی قرار دارید
  • چگونه ضمیر ناخودآگاه را فعال کنیم
  1. پاک کردن ذهن از افکار منفی:

پیش از هر گونه استفاده از قدرت ضمیر ناخودآگاه بهتر است که ذهن پاک شود. شما می بایست تمامی باورها و افکار منفی را که منجر به شک و تردید در مورد قدرت ضمیر ناخودآگاه می شود را پاک کنید. این افکار باعث می شود که نتوانید تسلط بر ضمیر ناخودآگاه خود را به دست آورید.

  1. فرآیند ذهنی خود را همانند یک محافظ تحت نظر بگیرید:

درک درستی از ذهن خود داشته باشید. بنابراین مانند یک نگهبان اجازه دهید که اندیشه های سازنده، مثبت و سالم وارد ذهن شوند و رشد کنند.

  1. هدفتان را بدانید:

اهداف خود را با جزئیات بنویسید. مادامی که هدف نوشته می شود مغز، خودش را برای آن فعالیت فعال می کند و به مرور تسلط بر ضمیر ناخودآگاه حاصل خواهد شد.

  1. برنامه ای جامع برای رسیدن به اهدافتان طرح ریزی کنید:

پس از شفاف سازی اهداف در این مرحله می بایست در مورد برنامه خود اقدام و تصمیم گیری کنید و باور کنید که واقعاً به اهدافتان نزدیک هستید. اهدافتان را به هدف های کوچک و کوتاه مدت تقسیم کرده و برای هر کدام راه کاری مناسب ایجاد نمایید.

نام نویسنده : khalili_admin

با ما در ارتباط باشید

جهت درخواست مشاوره، نام و شماره تماس خود را برای ما ارسال نمایید.

پیام با موفقیت ارسال شد.
به علت بروز خطا، لطفا دوباره تکرار نمایید.

با تشکر